Benas Weideris lietuviams buvo kelrodė žvaigždė

image002Daugiau nei prieš dešimtmetį, ankstyvą 1991 metų pavasarį, Lietuvą aplankiusio Tarptautinės kultūristų federacijos (IFBB) prezidento Beno Weiderio vizitas tapo pranašišku ženklu – vos po pusmečio Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) Vykdomojo komiteto posėdyje Berlyne buvo atkurtos ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) teisės.

Beno Weiderio susitikimai

IFBB prezidentas Benas Weideris Lietuvos kultūrizmo federacijos prezidento Romano Kalinausko kvietimu Vilniuje viešėjo 1991 m. kovo 29 – 31 d. Vos tik atskridęs į sostinę jis išskubėjo į susitikimą

Lietuvos Respublikos Parlamente su Aukščiausiosios Tarybos pirmininku Vytautu Landsbergiu. Įteikė jam aukščiausią IFBB apdovanojimą – „Už ypatingus nuopelnus“ („Distinguished Service Award“). Kalbėtasi ir su premjeru Gediminu Vagnoriumi.

Vytautas Landsbergis vėliau į IFBB būstinę išsiųstame laiške dėkojo Benui Weideriui už šį žestą kaip Lietuvos sportininkų sugrįžimo į tarptautinę areną ženklą.

Kovo 30 dieną įvyko Beno Weiderio susitikimai su LTOK prezidentu Artūru Poviliūnu, Kūno kultūros ir sporto departamento generaliniu direktoriumi Algirdu Raslanu, Olimpinės Akademijos vadovu Valerijumi Jasiūnu, taip pat – ir Lietuvos kultūrizmo federacijos aktyvu.

„Mums ypatingai reikėjo paramos ir gero žodžio. Todėl Beno Weiderio viešnagė buvo dar vienas palankus ženklas, palaikęs ir stiprinęs viltį“,- susitikimą prisiminė LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas.

IFBB prezidentas buvo pirmasis iš tarptautinių sporto organizacijų vadovų atvykęs į nepriklausomą Lietuvą. Beno Weiderio vadovaujama federacija yra vienintelė, kurią pripažįsta GAISF (Tarptautinių sporto šakų federacijų generalinė asamblėja).

Nuotraukoje: Benas Weideris (dešinėje) su LTOK prezidentu Artūru Poviliūnu.

IFBB pripažino Lietuvą pirmoji

Tuo metu, kai Vilniuje viešėjo Benas Weideris Lietuvos atletai jau metus po 1990-ųjų kovo 11-osios, kai

buvo paskelbtas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas, nedalyvavo TSRS čempionatuose. Gi į tarptautines varžybas jie nebuvo kviečiami, nes nebuvo tarptautinių sporto šakų federacijų nariai. IFBB prezidentas žadėdamas padėti Lietuvos kultūristams sakė tikįs, jog šią problemą pavyks išspręsti, nors IOC ir nėra sparčiai dirbanti organizacija.

Rugpjūčio 27 d. Benas Weideris savo laiške tikino, kad ir toliau darys viską, ką tik pajėgs, kad padėtų Lietuvos sportininkams ir LTOK siekti IOC pripažinimo bei patvirtino pažadą, jog Lietuva pasaulio čempionate Lenkijoje dalyvaus kaip laisva šalis.

Jau po kelių dienų – rugsėjo 3-ąją – gauta ir ilgai laukta žinia iš Monrealio, kur įsikūrusi IFBB būstinė. Pranešama, kad per rugpjūčio mėnesį surengtą apklausą IFBB Vykdomojo komiteto nariai pritarė Lietuvos kultūrizmo federacijos įstojimui į IFBB. Spalio 27 d. per Katovicuose (Lenkija) vykusį IFBB delegatų tarptautinį kongresą šis įstojimas buvo patvirtintas.

IFBB tapo pirmąja oficialiai pripažįstama sporto federacija, atkėlusia vartus Lietuvos sportininkams.

Lietuvos olimpinis komitetas buvo įsteigtas 1924 m., o sportininkai dalyvavo 1924 ir 1928 m. vasaros bei žiemos olimpiadose. Pasaulio čempionatuose medalius pelnė šaudymo atstovai, Europos čempionų titulus iškovojo krepšininkai. Lietuva nuo 1923 metų buvo Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA), o vėliau – ir kitų tarptautinių sporto federacijų narė.

1940 metais Lietuvos Respubliką okupavo TSRS ir taip buvo prarasta galimybė daugiau nei penkis dešimtmečius savarankiškai dalyvauti pasaulio ir Europos čempionatuose bei olimpinėse žaidynėse.

Pradžia Lenkijoje 1971-aisiais

Pirmas Lietuvos kultūrizmo entuziastų ir Beno Weiderio kontaktas įvyko dar 1971 metais Lenkijoje. Tada į gegužės 22-23 d. Radomo mieste vykusias tarptautines varžybas atvykęs Benas Weideris susitiko su mūsų respublikos atstovais – Romanu Kalinausku, Juozu Jusevičiumi ir Vytautu Jankausku.

Nuo tada Lietuvą ir IFBB ėmė sieti vis tampresni ryšiai, po 20 metų virtę ir oficialiu pripažinimu.

Vėliau su Benu Weideriu 1978-aisiais Maskvoje bendravo R.Kalinauskas, Ramutis Kairaitis ir Aleksas Novikovas. Ryšius stiprinta ir 1982 m. pasaulio čempionate Briugėje (Belgija), Leningrade (1988 m.) ir dar keliuose vėliau vykusiuose susitikimuose.

image003

RĖMĖJAI

Socialiniai tinklai